Sezon jesiennych prac w projekcie PULCHRA rozpoczęty!

Razem z zespołem Pulchry 23 września pojechaliśmy do Ogrodu Botanicznego, aby poznać rośliny, które stworzą nasz deszczowy ogród, a które zaproponowali nasi partnerzy Projektu – p. Joanna Jaskólska i p. Mateusz Sowelo, pracownicy Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu.

Podczas zajęć w terenie obejrzeliśmy mnóstwo niezwykłych roślin, nie tylko tych, które będą w naszym ogrodzie. Te, których sadzonki zasilą nasz ogród to: zawilec chiński (łac. Anemone hupehensis), który kwitnie wczesną jesienią i późnym latem, rozrasta się na boki oraz ma piękne różowe kwiaty. Zobaczyliśmy również kosaćca żółtego (łac. Iris pseudacorus), powszechniej znanego jako irys. Ta roślina kwitnie wiosną i ma żółte kwiaty. Kolejną rośliną był wilgocioznośny, mocno rozrastający się karbieniec pospolity (łac. Lycopus europaeus), który kwitnie w połowie lata. Dowiedzieliśmy się więcej o pewnej odmianie funkii, która ma biało-fioletowe kwiaty, lecz jej równie pięknym atutem są liście o ciekawym  kształcie. Jest to roślina wilgocioznośna, kwitnie latem, szybko się rozrasta i jest łatwa do rozmnażania. Następną rośliną poleconą przez pana Mateusza i panią Joannę był kosaciec syberyjski (łac. Iris sibirica), który kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. Jest on też chroniony dwoma paragrafami, czyli całkowicie przez polskie prawo, a jego sadzonki również znajdą się w naszym ogrodzie! Ma korzenie (w przeciwieństwie do kosaćca żółtego, który ma kłącza). Posiada też niebieskie kwiaty. Telima wielokwiatowa (łac. Telimia grandiflora) była następną rośliną, którą zobaczyliśmy. Należy ona do roślin skalnicowatych, jest wilgocioznośna. Kwitnie wczesnym latem, a podczas kwitnienia ma delikatne kwiaty i nie rośnie wyżej niż pół metra. 

W napięciu czekamy na wspólne sadzenie roślin, które już za kilka dni będzie miało miejsce w naszej szkole! Więcej o działalności naszego Interesariusza – Ogrodu Botanicznego przeczytacie na stronie internetowej Ogrodu oraz na profilu na Facebooku i Instagramie. Zachęcamy do odwiedzenia i podjęcia współpracy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s