Łejery! Ale BOMB(k)A!

Czy wiecie, że w Niemczech (skąd do Polski przybyła tradycja strojenia choinki) jest zwyczaj wieszania bombki w kształcie ogórka? Osoba, która jako pierwsza dojrzy tę nietypową bombkę otrzymuje dodatkowy prezent! Jeżeli nie słyszeliście o niej to nie martwcie się – podobno większość Niemców sama o niej nie wie.

Bańki, cacka, glasgule, czy może lepiej znane nam: bombki, były tematem świątecznego spotkania Pierwszaków i druhny Magdy z druhem Jakubem. Najmłodsi Łejerscy najpierw poznali historię bombek, która sięga roku 1847 kiedy to pracownik niemieckiej huty szkła Hans Greiner stworzył pierwsze bombki na swoją choinkę, gdyż nie było go stać wówczas na popularne orzechy, owoce i cukierki…

Łejerskie bombki powstały zgodnie z najstarszą recepturą zdobienia bombek – srebrzenia prawdziwym srebrem! Druh Jakub po tę wiedzę udał się specjalnie do Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu, aby przekazać ją naszym Pierwszakom!

To były niezwykłe zajęcia, zafascynowane dzieciaki w skupieniu przeprowadziły cały proces, zresztą zobaczcie sami!

A gdybyście sami chcieli zrobić swoje srebrne bombki – cóż… poniżej zamieszczamy przepis, który graficznie opracowała p. Anna Żertka. Powodzenia!

instrukcja samodzielnego srebrzenia bombek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s