Przepis na łejerskie harcerstwo, teatr i szkołę, czyli moja KSIĄŻKA KUCHARSKA / część 14

SZKOŁA POD WIATRAKIEM

W czasie ferii 1996 roku, w bardzo trudnych zimowych warunkach, trwały ostatnie prace wykończeniowe na budowie szkoły. Ich uczestnicy, łejerscy rodzice i nauczyciele, do dziś wspominają z rozrzewnieniem ten zryw, jako wydarzenie życia. 

W sierpniu, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 1995/96, w historycznej łejerskiej budzie, przemienionej w biuro budowy, rozbrzmiewały hiszpańsko-holendersko-polskie rytmy pieśni programowej naszej „Holenderki” – „Szkoły pod wiatrakiem” pod batutą Mariusza Matuszewskiego.

Szykowaliśmy się do otwarcia nowego roku w scenerii budującej się szkoły i przyjęcia 60 Holendrów z zaprzyjaźnionego Mierlo. Był „ojciec chrzestny” nowo narodzonej szkoły Prezydent Miasta Poznania Wojciech Szczęsny Kaczmarek, jego prawa ręka „matka chrzestna” Katarzyna Kretkowska, były kwiaty, przemówienia, wzruszenia, była Wanda Chotomska i byli Piotr de Corte, (mala klopota; ulubione powiedzonko Piotra), Jelke Sanders – dyrektor szkoły w Mierlo, który uroczo łamaną polszczyzną rzekł: Ta szkola jest taka ładna, że my ją chcemy z powrotem!

ŁEJERY I KAKTUSY

W lutym 1996 roku, po feriach, uroczyście zostały otwarte szkolne wrota. Tuż za nimi, w złotej ramie widniał kaktus pokaźnych rozmiarów, a pod nim napis: Dla tych, którym miał wyrosnąć.

Marzyła nam się szkoła

na marzeń naszych miarę.

„I będzie z tego figa!”

– powiedział niedowiarek.

A drugi niedowiarek

rozgłaszał wszystkim wszędzie:

„Prędzej mi kaktus wyrośnie

niż taka szkoła będzie”.

Ref.

I co? I co, i co i co?

Właśnie to!

Co wtedy niedowiarki

mówiły wobec faktu,

że nam wyrosła piękna szkoła,

a im nie wyrósł kaktus (…)

„Łejery i kaktusy” Wanda Chotomska

CIĄG DALSZY NASTĄPI…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s