Przepis na łejerskie harcerstwo, teatr i szkołę, czyli moja KSIĄŻKA KUCHARSKA / część 15

Z „KOLĘDĄ DOMOWĄ” PRZEZ 30 LAT ŁEJERSKIEJ SZKOŁY

Gwiazdorek Jurek Hamerski z Wandą Chotomską, Elą Drygas, Mariuszem Matuszewskim, Agatą Felikszewską-Igiel, Martą Trzeciak, Jędrkiem Hamerskim i Łejerskimi Kolędnikami / fot. Andrzej Florkowski

„Kolędy domowe” zadomowiły się u nas bardzo dawno temu. Jesienią 1986 roku do Załęcza Wielkiego, gdzie przebywaliśmy z Elą, dotarła tajemnicza paczka, prezent od Wandy Chotomskiej i Teresy Niewiarowskiej. Paczka pachnąca choinką, grzybami, rybami i kluskami z makiem, pełna poezji i muzyki zamkniętej w dwudziestu kilku przepięknych pastorałkach. W grudniu tego roku, przy świątecznym stole w Załęczu, zabrzmiała pierwsza z nich, tytułowa „Kolęda domowa”. Rok później powstał program z kolędami w wykonaniu „Załęczaków” i „Starszych Łejerów”.

W lutym 1987 roku wraz z „Wartakami” z Koła powędrowaliśmy do stolicy, by kolędować na scenach „Teatru Buffo”, Teatru Ochota i Centru Zdrowia Dziecka. Słynną kwestię: „Matko Boża! Chcą mi w Niebie zrobić pożar!” wygłosił z drabiny 5-letni strażak Jędrek Hamerski. Jesienią 1988 roku, gdy wróciliśmy z Elą z Załęcza do Poznania, wyjęliśmy Łejery z „zamrażalnika”. Po przeprowadzce z klubu „Rondo” do MDK nr 2 na Cytadeli, zaczęliśmy szykować się do 13 urodzin zespołu teatralnego. Obchodziliśmy je w zaprzyjaźnionym Teatrze Nowym, gdzie z „Wartakami” oraz najsłynniejszym po Szariku psem, czyli Miśkiem, w roli kundla rudego, wystawiliśmy „Kolędy domowe”.

Na początku 1989 roku odbyło się Ogólnopolskie Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu. Zaśpiewaliśmy tam nasze kolędy i… zdobyliśmy najwyższe trofeum – „Złotą Maskę”! Na ten rok przypadają też nasze pierwsze przymiarki telewizyjne. Zrealizowaliśmy „Dziewczynkę z Andersena” dla „Tik-Taka”, z Miśką Trzeciak w tytułowej roli, Agatą Felikszewską jako mamą, oraz z całą łejerską gromadą w drugim planie.

„Kolęda domowa” pojawiła się w telewizorach w całej Polsce w Boże Narodzenie 1990 roku. Nagraliśmy też wtedy pierwszą kasetę z kolędami. Pomagali nam aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Maria Rybarczyk i Zbigniew Grochal. Śliczne aranże opracował Mariusz Matuszewski, z którym nawiązaliśmy wówczas ścisłą współpracę. W 1991 roku „Kolędy” wyruszyły w pierwszą zagraniczną podróż, do Holandii.

Nasz premierowy teledysk „Kolędnicy -wędrownicy” zrealizowaliśmy w 1992 roku w ramach programu telewizyjnego „Wyłącz telewizor”, niewiele później (w 1993 r.) pojawiła się w telewizji „Kolęda przyszła pod dach”. 

cały program tu: https://youtu.be/qHjaAoswhDQ
Cały program tu: https://youtu.be/gZEy5ZrKIiM

W 1994 roku pojechaliśmy na tournée do Francji – kolędowaliśmy w Paryżu oraz okręgu Lille. Potem był wyjazd do Weimaru, Mierlo i Hannoveru, po bejmy na szkołę. 

Oczywiście każdego roku kolędujemy też u siebie, w szkole i teatrze – w tym roku po raz trzydziesty!!! 

Tegoroczne Pastorałki po raz pierwszy nie odbyły się w szkole czy teatrze a w przestrzeniach internetu. Całe przedstawienie tu: https://youtu.be/TOoOs1LWJbM

KOLĘDA DOMOWA” W KLASIE DRUGIEJ I TRZECIEJ

To niewyobrażalne, by w łejerskiej szkole nie było corocznych „Kolęd domowych” autorstwa Wandy Chotomskiej do muzyki Teresy Niewiarowskiej. Co roku Drugaki (a od czasu gdy nie ma zerówki – Trzeciaki) już we wrześniu, tradycyjnie przystępują do prób pięknych pastorałek, a młodsza klasa z zazdrością ich podgląda i marzy o kolejnym wrześniu. Tym razem scenografia jest bogatsza, ale nadal prosta w formie. Na tle rozgwieżdżonego nieba stoi stara, dwudrzwiowa szafa, wielka choina, i dwie drabiny.

Bogatsze są też kostiumy pastorałkowych postaci. W szafie-szopce w kolebce znajduje się dzieciątko z Maryją i Józefem, na drabinach Aniołki, a wśród nich pojawiają się Trzej Królowie, Święty Mikołaj, Pastuszkowie, Górale, Śmierć, Diabły i Dziewczynka z Andersena. Nie brakuje też licznych zwierząt. Są owieczki, najprawdziwszy pies, świerszcz, a nawet krowa, przemawiająca ludzkim głosem.

Przewodnikiem jest dziewczynka – Kolęda, która zimnym ogniem, jak czarodziejską różdżką, uruchamia pastorałkę za pastorałką. Każda z nich jest odrębną perełką poetycko-muzyczną prezentowaną w formie oberka, kołysanki, krakowiaka, górala, country i song-protestu.

Kochani!

W te magiczne święta Bożego Narodzenia życzymy Nam Zdrowia! Zdrowia! Zdrowia!

Domowego ciepełka wokół choinki, bogatego Gwiazdorka i Kolędy Domowej 🎄

Elżbieta Drygas i Jerzy Hamerski

CIĄG DALSZY NASTĄPI…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s