Przepis na łejerskie harcerstwo, teatr i szkołę, czyli moja KSIĄŻKA KUCHARSKA / część 17

Jak co roku gra Orkiestra

Nasz coroczny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy zaczął się w styczniu 1992 roku, a więc 29 lat temu. Pamiętam jak dziś salę marmurową w Zamku, w której znajdował się poznański sztab WOŚP. Z niej Poznań łączył się z Warszawą. Miałem zaszczyt rozmawiać wtedy z Jurkiem Owsiakiem. Przez te lata wielokrotnie Łejery grały i śpiewały w różnych miejscach Poznania: w Zamku, na Malcie, na Targach, czy pod Okrąglakiemi… i wrzucały do skarbonek złotóweczki ze swojej skarboneczki. 

Od pewnego czasu, z inicjatywy druhny Idy Florek, gramy także w Scenie Wspólnej: klasy wznawiają swoje spektakle, a widzowie – ci mali i ci więksi – zasilają coroczne orkiestrowe zbiórki.

W 2019 roku, podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, miało miejsce dramatyczne wydarzenie. Na scenę, z której Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dziękował społeczności swojego miasta za hojność i otwarte serca, wtargnął mężczyzna, który ugodził go nożem. Paweł Adamowicz wkrótce zmarł. Bezsensowna przemoc i jej przerażające skutki wstrząsnęły Polską i światem, i pogrążyły w smutku wielu ludzi. W Łejerach także zawrzało, musieliśmy COŚ zrobić, by pokazać naszą solidarność z ludźmi dobrej woli, których, głęboko wierzymy, jest więcej.

Z tej potrzeby i z wielkiego szacunku wobec dzieła Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2019 roku powstała piosenka „Jak co roku gra Orkiestra” – tekst napisał i muzykę skomponował wielki Przyjaciel Łejerów, znakomity artysta Grzegorz Tomczak, który wraz z Łejerami tę piosenkę nagrał.

Bardzo chcieliśmy raz jeszcze głośno powiedzieć co jest dla nas ważne. Koncert pt: „I jeden dzień dłużej” odbył się 5 lutego 2019, a jego pokłosiem jest niezwykła płyta „Z mądrych dzieci dobrzy ludzie” z udziałem poznańskich artystów, Teatrzyku Piosennego Łejery i zespołu Sylviany & Company. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s